Tam ludzie żyją najdłużej – „blue zones”

  Czy chcesz żyć długo? To pytanie retoryczne. Oczywiście, że długo, ale ważne też, żeby zdrowo, dostatnio, szczęśliwie. Naukowcy zbadali, gdzie na świecie są najzdrowsi, najdłużej żyjący ludzie.

Są to tzw. „niebieskie strefy” – „blue zones”.

Gdzie to jest?

  • Japonia – Okinawa
  • Kostaryka – Nikoja
  • Grecja – Ikarja
  • Włochy – Sardynia
  • USA – Kalifornia Loma Linda

  Nie zdziwisz się pewnie, jeśli powiem Ci, że na długowieczność i zdrowie żyjących tam ludzi wpłynęły dwa czynniki – w jakich warunkach żyli oraz to, jak się odżywiali. Wiele z tych środowisk to byli ludzie, dla których bardzo ważne były więzy rodzinne oraz wiara. W ten sposób zyskiwali spokój wewnętrzny, nadzieję, pogodę ducha.

  Jeśli chodzi o sposób odżywiania, okazało się, że na tych terenach dominuje dieta roślinna. W zasadzie ponad 90% produktów ich diety jest pochodzenia roślinnego i oczywiście są to produkty nisko przetworzone. W USA, które zupełnie nie kojarzy nam się ze zdrowym odżywianiem, chodziło o specyficzną grupę osób, którą stanowili Adwentyści Dnia Siódmego.

Ich sposobem na zdrowie i życie był wegetarianizm.

Czy jesteś zaskoczony?

  WHO w drugiej połowie 2015 roku ostrzegła, że wędliny oraz czerwone mięso są produktami, które mogą przyśpieszać powstawanie nowotworów. Również nabiał, który jest pochodzenia zwierzęcego, radzi się odstawić w chorobach autoimmunologicznych. Dlaczego? Gdyż może powodować stany zapalne w organizmie, myli komórki organizmu sprawiając, że nasze przeciwciała mogą atakować nie wroga, ale swoje własne komórki.

Dieta roślinna sposobem na długowieczność. Kto by pomyślał.

  WHO zaleca w końcu spożywać codziennie nie mniej niż pięć porcji warzyw i owoców (głównie warzywa). Ważne, żeby spożywać ich w całej gamie kolorystycznej. Natura lubi różnorodność, nasz organizm też. Dostarczajmy mu taką tęczę produktów, gdyż każdy kolor to inne – cenne i niezbędne składniki. W warzywach i owocach kryje się bogactwo antyoksydantów. To one sprawiają, że nasze komórki są w stanie się regenerować i nasz organizm wolniej się starzeje.

  Sprawdzony sposób, odkryty w „blue zones” to dieta roślinna.

Jakie warzywa Ty dziś wybierasz?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *