Kawa rozpuszczalna – wykład motywacyjny odcinek 1

 Jak pisałam (TUTAJ), kilka dni temu miałam wykład inspiracyjny w „Project Cafe”.

 Mówiłam o produktach, które uważamy za zdrowe, a mogą takie nie być. Czas na cenną wiedzę z tego wykładu.

 

KAWA ROZPUSZCZALNA

kawa mniejsza

 Budzi się nowy dzień, budzimy się my. Żeby zaktywizować się do życia, część z nas w pierwszej kolejności pije kawę. Chcemy zrobić to szybko, więc często wybieramy kawę rozpuszczalną. Ma ona tę zaletę, że szybko się rozpuszcza – nie zostają żadne fusy. Również szybko się parzy, oraz pięknie pachnie i wygląda.

Jak powstaje kawa rozpuszczalna?

 

 Aby powstała kawa rozpuszczalna, musi najpierw odbyć się szereg skomplikowanych procesów produkcyjnych. Ziarna kawowca poddaje się rozkruszeniu, a następnie przepuszczeniu przez strumień gorącej wody o bardzo wysokim ciśnieniu. Powstaje ekstrakt, który poddaje się dodatkowemu czyszczeniu, filtrowaniu, a na końcu suszeniu. 

 Aby móc uzyskać kawę rozpuszczalną w postaci granulek, niezbędne jest zaparzenie powstałego ekstraktu, a następnie wtłoczenie go wraz z gorącym powietrzem do specjalnie przystosowanego zbiornika, w którym następuje odparowanie wody i powstają gotowe do spożycia granulki kawy. Najnowocześniejszą metodą suszenia kawy jest jej zamrażanie.

Dlaczego kawa rozpuszczalna pięknie wygląda?

 Większość producentów dodaje do swoich wyrobów sztuczne barwniki, stabilizatory, emulgatory,  zagęszczacze, a czasem również utwardzone oleje roślinne.

 Jak widać, kawa rozpuszczalna jest produktem wysokoprzetworzonym i pełnym chemii. Okazuje się, że w kawie rozpuszczalnej pozostaje tylko około 20% wyjściowej kawy – reszta to dodatki chemiczne.

Czym zastąpić kawę rozpuszczalną?

 Najlepsza jest kawa z ekspresu, szczególnie takiego, który świeżo mieli ziarenka kawy. Jeśli nie mamy dostępu do takiego, lepiej już zaparzyć zwykłą kawę mieloną.

Czy kawa jest niezdrowa?

 Kawa spożywana raz do trzech razy dziennie nie jest niezdrowa.

 Największym przeciwwskazaniem do picia kawy jest nadciśnienie, gdyż kofeina zawarta w kawie podwyższa ciśnienie.

 Pamiętajmy też, że kawa wypłukuje z organizmu magnez, więc jeśli codziennie pijemy kawę, dobrze jest go uzupełnić odpowiednią dietą (orzechy zawierają magnez), albo za pomocą aptecznych suplementów.

Co dobrego zawiera kawa?

 Dobrym składnikiem kawy są przeciwutleniacze. Są to składniki, które neutralizują wolne rodniki – szkodliwe substancje, które inicjują procesy starzenia i chorowania w organizmie.

 Dlatego umiarkowane picie kawy nie jest niczym złym.

Podsumowanie

 Kawa rozpuszczalna zawiera bardzo mało wyjściowej kawy, a duże ilości chemii. Jeśli lubimy kawę, pijmy mieloną, najlepiej świeżo mieloną, z jak najmniejszą liczą dodatków chemicznych.

 W kawie są zawarte przeciwutleniacze, które opóźniają procesy starzenia organizmu.

kawa ziarna

Zapraszam na część drugą o płatkach śniadaniowych i mleku :)

Źródło:

http://zdrowe-zywienie.wieszjak.polki.pl/kawa-rozpuszczalna-co-naprawde-sie-w-niej-znajduje,produkty-artykul,10397519.html

You may also like...

14 Responses

 1. Paweł pisze:

  Tak też wszyscy mówią, teraz mam dowód na to : ) Fajnie że wspomniałaś że w umiarkowanej ilości nic się przecież nie stanie. Wszędzie wszyscy wszystkiego zakazują bo jest przecież śmieszne czasem, bo jeden burger w mc, czy piwo z kumplem nie zabiją, ani nie zniszczą formy (prowadzę bloga o sporcie). Pozdrawiam, super tekst :)

 2. AniaGotuje pisze:

  Mam ekspres do kawy na ziarna.. Pijam kawę kilka razy w tygodniu.

 3. Mnie kawa rozpuszczalna służy do przygotowywania napojów mlecznych o smaku kawy, tak na szybko, jako przerywnik…Chyba nie jest to do końca zdrowe, ale poza tym nie popełniam większych żywieniowych grzeszków, więc mam nadzieję, że nie będę musiała z tego zrezygnować:) Prawdziwa kawa tylko z porządnego ekspresu:P

 4. Mnie kawa rozpuszczalna niestety bardzo smakuje, ale że chcę odżywiać się zdrowiej postanowiłam przerzucić się na parzoną i trudno mi się przyzwyczaić, czasem mi smakuje a innym razem wcale. Nie mam niestety ekspresu bo to by pewnie zmieniło postać rzeczy. Parzę ją w takim dzbanku do kawy i jest trochę lepiej.

 5. Ewa pisze:

  Ja uwielbiam kawę! Mój rytuał, to wyczilowanie się po obiedzie przy kubku z kawą :) Niestety pijam rozpuszczalną i zdaję sobie sprawę, że nie jest ona aż tak dobra dla nas. Ale mam nadzieję, że jak wyremontujemy kuchnię, to odłożymy sobie na super ekspres do kawy :)

 6. Kawa dla mnie to taka chwila relaksu i inspiracji do dalszego działania. W zasadzie mam stałe pory dnia, w których ją przyrządzam na różne sposoby. :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *