Fluor szkodliwy? Prawda czy fałsz?

 Od jakiegoś czasu słyszę mieszane opinie na temat zastosowania fluoru.
Postanowiłam zgłębić temat i sprawdzić, jak to jest z fluorem?
Fluoryzacja
 
 Jako dziecko przeszłam w szkole fluoryzację. Obecnie w większości krajów na Zachodzie Europy fluoryzacja już nie jest stosowana. Została zakazana w 1961 r. w Szwecji i w 1964 r. w Danii, a w 1971 r. w Niemczech.
 Podawanie fluoru podczas zabiegu fluoryzacji jest obarczone zbyt wielkim ryzykiem. Przykładem może być sprawa opisana 20 stycznia 1979 r. przez New York Times: trzyletni chłopiec, któremu posmarowano dziąsła fluorkowym żelem, zmarł na fotelu dentystycznym. Jego rodzina otrzymała odszkodowanie w wysokości 750000 dolarów.
Cukier jest jedną z głównych przyczyn próchnicy zębów
 
 W 1950 r. Amerykańska Służba Zdrowia Publicznego, pod kierownictwem Oscara Ewinga, oficjalnie i otwarcie poparła fluorkowanie wody pitnej w USA. W tym samym roku Fundacja Badań Naukowych Cukru, zrzeszająca 130 przedsiębiorstw, przyznała, że cukier jest jedną z głównych przyczyn próchnicy zębów.Fundacja udzieliła dotacji pieniężnych Katedrze Żywienia Uniwersytetu Harvarda na „rozwiązanie problemu próchnicy zębów bez ograniczania spożycia cukru”. Pod wpływem tych dotacji uniwersytet zalecił fluorkowanie wody. Dwie placówkinajbardziej popierające fluorek, Uczelnia Dentystyczna Harvarda i Uniwersytet Rochester, otrzymały od przemysłu cukrowniczego wysokie dotacje na badania fluorku.
Nie stwierdzono żadnych istotnych różnic, jeśli chodzi o nasilenie próchnicy zębów, między dziećmi używającymi fluorkowanej pasty do zębów oraz tymi, które myły zęby pastą bez fluorku.
 
 W 1964 r. fluorkowanie zostało zakazane w Danii. Periodyk Brytyjskich Dentystów podał wyniki czteroletnich badań obejmujących 1,000 dzieci: Nie stwierdzono żadnych istotnych różnic, jeśli chodzi o nasilenie próchnicy zębów, między dziećmi używającymi fluorkowanej pasty do zębów oraz tymi, które myły zęby pastą bez fluorku. Badania przeprowadzili profesorowie uniwersytetu całkowicie niezależni od przemysłu artykułów dentystycznych i fluorkowych, zaś uzyskane dane opracowali statystycy niezależni od profesorów, w przeciwieństwie do badań wykonanych w USA, w które zawsze, pośrednio lub bezpośrednio, zaangażowane były owe gałęzie przemysłu.
 
  szczoteczkadozebowrobak
Opinie dentystów
 
 Obecnie zgodnie z opinią większości dentystów, powinno się używać past do zębów z fluorem. Co więcej, dentyści przekonują, że fluor z pasty działa tylko miejscowo, w jamie ustnej, co jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia.  Twierdzą, że fluor służy zębom: czyni szkliwo odporniejszym na kwaśne środowisko jamy ustnej, sprawia też, że mikroorganizmy mnożące się w kamieniu nazębnym wydzielają mniej kwasów, a więc jama ustna jest „przyjaźniejsza” dla szkliwa. Mówią też, że fluor ułatwia remineralizację zębów zmniejszając zagrożenie próchnicą.
Większość past do zębów zawiera fluor. Przeciwnicy fluoru używają past do zębów bez fluoru. Często taka pasta zawiera sodę oczyszczoną lub goździki.
Pewna ilość fluoru jest nam niezbędna
 
 Fluor w pewnych ilościach jest nam niezbędny. Organizm potrzebuje tego pierwiastka do prawidłowego rozwoju kości i zębów (gdzie odkłada się w postaci fluoroapatytu).

Jakie są te „pewne ilości”? W przypadku osoby dorosłej odpowiednia porcja wynosi od 3 mg (kobieta) do 4 mg (mężczyzna), u dzieci od 1 do 2 mg. Taką porcję bardzo łatwo dostarczyć organizmowi – wystarczy wypić kilka filiżanek herbaty. Oprócz niej fluor znajdziemy także w fasoli, ziemniakach, marchwi, szpinaku, kapuście, sałacie oraz mące pszennej. Jest też w wodzie – w Polsce średni poziom fluorków w wodzie wynosi ok. 0,2-0,5mg/l.

Wpływ fluoru na zdrowie
 
 Organizm nie radzi sobie z nadmiarem tego pierwiastka. Tylko częściowo jest on usuwany wraz z płynami ustrojowymi przez gruczoły łojowe oraz potowe – reszta odkłada się w układzie kostnym i kumuluje w skórze. Zarówno fluor jak i jony fluorkowe są toksyczne.
W latach 40-stych zeszłego stulecia mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie tylko spożywali fluor dodawany do wody, ale też łykali zawierające go preparaty. Zauważono jednak, że 40% dorosłych Amerykanów i co trzeci nastolatek (12-15 lat) ma zęby z brunatnymi plamkami i smugami, w wyniku fluorozy – choroby z nadmiaru fluoru. Wówczas zaczęto badać dokładny wpływ fluoru na zdrowie człowieka.
 • fluor kumulując się w kościach, może blokować wchłanianie magnezu. Niedobór magnezu objawia się przewlekłym zmęczeniem, ciągłymi skurczami mięśni, rozdrażnieniem, lękami i trudnością w koncentracji, a także prowadzi do próchnicy,
 • powoduje problemy ze stawami, deformacje kręgosłupa, osteoporozę,
 • podwyższa ryzyko wystąpienia nowotworów: mózgu, układu kostnego i jelita grubego,
 • może powodować alergię,
 • powoduje zmiany w funkcjonowaniu tarczycy,
 • wpływa niekorzystnie na układ nerwowy,
 • może uszkadzać układ odpornościowy a także powodować toczeń, zapalenie stawów,
 • może potęgować działanie leków psychotropowych, powodując ospałość, uległość na sugestie, podatność na manipulacje – popularne valium zmieszane z fluorem daje nowy lek, tzw. Rohypnol, który jest składnikiem środków insektobójczych, pestycydów i trutek na gryzonie;
U dzieci powoduje:
 • zmęczenie,
 • obniżenie poziomu IQ,
 • obniżenie umiejętności uczenia się,
 • depresję.
szczoteczkadozebow
Parę faktów historycznych
 Od początku XX wieku wiedziano, że podawanie ludziom niewielkich dawek fluoru sprawia, że są bardziej ulegli i podatni na manipulacje. Gdy więc podczas II wojny światowej hitlerowcy szukali sposobu, by otumanić więźniów obozów koncentracyjnych, zaczęli podawać im duże dawki fluoru w wodzie pitnej. Produkcję fluoru zlecili koncernowi I.G.Farben z Frankfurtu.
—————————————–
 W 1950 r. U.S. Dispensatory (książka – komentarz do farmakopei), 24. wydanie, na str. 1456 tak określa fluorki:  
 
 “Silne trucizny dla wszystkich żywych tkanek, jako że powodują strącanie wapnia. Wywołują spadek ciśnienia krwi, zaburzenia oddychania oraz ogólny paraliż. Długotrwała konsumpcja dawek mniejszych niż śmiertelne permanentnie hamuje wzrost…używanie środków do czyszczenia zębów oraz leków wewnętrznych zawierających fluorek nie jest uzasadnione.”
 W następnych wydaniach U.S. Dispensatory redaktorzy usunęli cały powyższy fragment.
—————————————
 W 1999 r. jeden z najwybitniejszych propagatorów fluorku, kierownik Wydziału  Prewencji Dentystycznej Uniwersytetu w Toronto, prezes Kanadyjskiego Towarzystwa Badań Dentystycznych, dr Hardy Limeback w ramach dramatycznego zwrotu przeprosił swój wydział i studentów za dotychczasowe popieranie fluorkowania. W wywiadzie udzielonym 5 grudnia 1999 r. pismu The Tribune w Arizonie stwierdził: “Występując jako szef wydziału prewencji dentystycznej powiedziałem, że nieświadomie wprowadziłem w błąd moich kolegów i studentów. W ciągu minionych 15 lat odmawiałem przestudiowania toksykologicznych informacji dostępnych dla każdego. Zatruwanie naszych dzieci było jak najdalsze od moich intencji”. Zdaniem dr Limebacka “dzieci poniżej trzech lat nigdy nie powinny używać pasty do zębów z fluorkiem. Natomiast do odżywek dla niemowląt nigdy, w żadnych warunkach, nie wolno dodawać (fluorkowanej) wody z kranu w Toronto! Nigdy!” W decyzji dr Limebacka odegrał rolę eksperyment z udziałem dwóch największych miast w Kanadzie. ”Tutaj, w Toronto – powiedział on – od 36 lat dodajemy fluorku do wody. Mimo to w Vancouver, gdzie nigdy nie było fluoryzacji, próchnica zębów jest mniej rozpowszechniona niż w Toronto!”
Natomiast 29 czerwca 2000 r. Amerykański Związek Dentystów (ADA) wydał oświadczenie odnośnie efektywności i bezpieczeństwa fluoryzacji wody.
Podsumowanie
 Jak widać, pełno tu sprzeczności. Fluor jest potrzebny w niewielkich ilościach, ale w zwiększonych dawkach jest bardzo toksyczny.
 Prawdopodobnie opiniotwórcze w kwestii fluoru są środowiska, które na nim zarabiają.
 
 Fakty historyczne mówią, że nadmierne stosowanie fluoru jest bardzo szkodliwe.
 
 Ja po zapoznaniu się w tymi faktami zrezygnowałam z fluorowanej pasty do zębów. Wystarczy, że jest obecny w wodzie i w herbacie.
Źródła:

 

 
Zdjęcia:
Asterix the Celtic Gaul
Camil Tulcan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *